V projektu Eastory studenti vnímají historii očima pamětníků
Fotografie: M. Pecuch
Speciální vzdělávací program spojený s historií druhé světové války a poválečnými dějinami Evropy absolvují v těchto dnech studenti vybraných základních a středních škol. V Moving Station na Jižním Předměstí se účastní projektu Eastory, který je letošní novinkou v doprovodném programu Slavností svobody Plzeň. Jeho smyslem je zprostředkovat studentům poznání světové historie v lokálním kontextu, a především ji vnímat očima pamětníků. To studenti zažívají v poslední části celodenního programu, neboť mají možnost besedovat s pamětníky Richardem Smolou a Pavlem Hausnerem. Oni sami byli v době války přibližně desetiletí kluci a studentům teď předávají své vzpomínky a zkušenosti.
„Pilotní projekt se v Plzni koná díky mezinárodní nadaci Liberation Route Europe, jejímž členem je Plzeň od roku 2018. Spolu s městy Bastogne, Berlín a Krakov popularizujeme a propagujeme dějiny spojené s druhou světovou válkou a poválečným rozdělením Evropy. Vzhledem k dlouhodobé spolupráci s dalšími partnery se městu Plzni podařilo zapojit konkrétní pamětníky, kteří zažili oba totalitní režimy,“ uvedla radní města Plzně pro oblast prezentace a marketingu Veronika Jilichová Nová.
Do prvního ročníku Eastory se zapojili žáci čtyř škol – Gymnázia Luďka Pika, Církevního gymnázia Plzeň, 10. základní školy Plzeň a ZŠ Tlučná. Kromě besedy s pamětníky a připraveného programu uvnitř Moving Station se studenti vydají i na místa spojená s druhou světovou válkou. Vycházky je zavedou například do Koperníkovy ulice k domu, kde žila židovská dívka Věra Kohnová, připomenout si domácí odboj k areálu Škodovky nebo do věže kostela na Chodském náměstí, odkud padly jedny z posledních výstřelů druhé světové války. Tam také naučné vycházky končí.
Projekt, jenž by chtěl pokračovat i po skončení Slavností svobody, informuje studenty nejen o konci druhé světové války a o poválečném rozdělení Evropy, ale zprostředkovává také dobu po komunistickém převratu v Československu v roce 1948 až do roku 1989. Jeho cílem je předat nejen vzpomínky pamětníků, ale i sdílet zkušenosti s dobou poválečnou v takzvaném východním bloku, která se liší od vzpomínek lidí v západní Evropě.
„Nadace Liberation Route Europe mimo jiné také popularizuje místa, kudy procházela spojenecká vojska od normandských pláží dále na východ při osvobozování Evropy. Na jejích stránkách a v jejích publikacích najdeme informace o pietních místech, muzeích, historická fakta, a především autentické příběhy pamětníků. Každoročně pořádá vzdělávací konference, setkání historiků a zástupců členských měst a obcí k vzájemnému sdílení aktivit a zkušeností. Její činnost podporuje například i cestovní ruch s tématikou druhé světové války. Vedení nadace se pravidelně účastní Slavností svobody jako jednoho z největších festivalů oslav konce druhé světové války v Evropě,“ dodala Veronika Jilichová Nová.
Eastory v Plzni v roce 2022 připravily město Plzeň (Odbor prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně), Paměť národa Plzeňský kraj a Centrum Johan za podpory nadace Liberation Route Europe.
EASTory through their Eyes is funded by the Europe for Citizens programme of the European Union
Text: Eva Kriegerová