V Tokiu jsou k vidění plzeňské interiéry Adolfa Loose
Foto: Yoshio Sakurai
V galerii Českého centra Tokio sklízí velký ohlas výstava, jež japonské veřejnosti přibližuje interiéry několika plzeňských domů, které během svého působení v západočeské metropoli na začátku 20. století navrhl světově uznávaný architekt Adolf Loos. Kromě panelů s fotografiemi a textem tvoří výstavu architektonické modely, video projekce a také prohlídka Loosových návrhů ve virtuální realitě.
„Velmi mne těší, že můžeme prostřednictvím výstavy představit nejen podobu Loosových plzeňských interiérů, ale také zasadit jeho působení v Plzni do širších souvislostí. Expozice totiž nezapomíná ani na mnohdy tragické osudy Loosových plzeňských klientů, kteří se stali oběťmi nacistické genocidy,“ uvedl ministr kultury a primátor města Plzně Martin Baxa.
Foto: Kensuke Kawagoe
„Adolf Loos byl v Japonsku po dlouhou dobu vnímán jako mystérium. Mezi Japonci se o Loosovi mluvilo jako o autorovi architektonické teorie, který ve svých knihách představoval své názory na moderní architekturu, avšak samotné Loosovo dílo bylo mezi běžnými Japonci prakticky nedostupné. Veřejnost tak chápala jeho myšlenky především v abstraktní rovině. To se v posledních letech začíná měnit především díky přibývajícím informacím, které o Adolfu Loosovi máme. Důležitou roli v tomto sehrála také rekonstrukce plzeňských interiérů, která pomohla zpřístupnit jeho dílo širší veřejnosti,“ vysvětlil profesor Yoshio Sakurai z japonské univerzity Toyo. Podle něj dochází k šíření Loosových prací v Japonsku od roku 2013, kdy na univerzitě začali vytvářet jednu z největších světových sbírek trojrozměrných modelů jeho staveb. „Dnes jich máme 28 a část z nich je součástí této výstavy. Modely návštěvníkům umožňují představit si Loosovy myšlenky v jejich praktické podobě, což je především ve vzdáleném Japonsku pro pochopení způsobu Loosovy práce s prostorem naprosto zásadní,“ doplnil Yoshio Sakurai.
Výstava Loosových plzeňských interiérů byla připravena v roce 2020 ke 150. výročí jeho narození. V polovině prosince se otevřela v Japonsku, kde je do 31. ledna 2022 k vidění v galerii Českého centra Tokio. Expozice se z Tokia přesune do německého Mnichova. V bavorské odborné škole Europa-Berufsschule Weiden, kde se mimo jiné vyučuje i český jazyk nebo stavební kresba, bude k vidění od února do začátku dubna 2022.
Výstava vznikla díky spolupráci Českého centra Tokio, tj. příspěvkové organizace Ministerstva zahraničních věcí České republiky, se Západočeskou galerií v Plzni a městem Plzeň.
Text: Eva Kriegerová