Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Velvyslanec Japonska v ČR navštívil Zoo v…
Přečíst článek nahlas

Velvyslanec Japonska v ČR navštívil Zoo v Plzni, kde se setkal s nositelem Řádu vycházejícího slunce

Návštěva japonského velvyslance (fotografie: A. Jarošová)

Návštěva japonského velvyslance (fotografie: A. Jarošová)

V úterý 15. listopadu zavítal do Zoologické a botanické zahrady města Plzně velvyslanec Japonska v České republice J. E. Suzuki Hideo. Předtím měl prezentaci na Západočeské univerzitě. Do zoo ho za město doprovodil radní pro oblast nakládání s majetkem a správu majetkových účastí města Vlastimil Gola.

V zoo návštěvu přivítal ředitel zahrady Jiří Trávníček s botanickým náměstkem Tomášem Pešem. O hudební doprovod se postaral český etnomuzikolog a hudební skladatel Vlastislav Matoušek, jenž v roce 1996 studoval v Tokiu hru na šakuhači a japonskou tradiční hudbu. Je nositelem Řádu vycházejícího slunce, který letos obdržel od japonského císaře. Jedná se o třetí nejvyšší řád, který byl původně udělován pouze japonským mužům, od roku 1981 jej mohou získat i cizí státní příslušníci. Šakuhači je podélná hranová flétna v podobě otevřené trubice z masivního bambusu s pěti tónovými otvory. Má dlouhou historii, do Japonska byla uvedena z Číny v 8. století jako jeden z palácových nástrojů orchestru gagaku. Hlubším laděním mnohem intenzivněji stimuluje mysl a lépe tak navazuje stav meditace.

Návštěva japonského velvyslance (fotografie: A. Jarošová)

Japonská zahrada Šówa-en v plzeňského zoo vznikla v roce 2004. Byla vybudována po více než dvouletých přípravách. Hlavní zásluhu na vzniku zahrady má Eišin Harada, předseda Japonské zahradní asociace, umělec a filozof, který projekt vytvořil, v Japonsku ho pak v předběžné podobě sestavil a v Plzni pak spolu se svými zahradníky zrealizoval do současné podoby. Šówa-en je pojata jako převážně kamenná zahrada. Rostliny jsou pouze doprovodným prvkem celé kompozice. Zahrada vytvořená u mohutného dubu o výměře 150 m2 je plná nejrůznějších symbolů navozujících japonské tradice, filozofii i vazbu na Plzeň.

Hlavním motivem zahrady jsou tři velké kameny, vyjadřující tři podoby Buddhy Amidy, který chrání lidi od zla. Kamenný symbol tří Buddhů je zároveň vyjádřením míru a připomíná tzv. Atomový dóm v Hirošimě. Tato památka na výbuch atomové bomby je pozůstatkem unikátní stavby Průmyslového a obchodního paláce, budovy, kterou projektoval český architekt Jan Letzel a která jediná zůstala po výbuchu v Hirošimě stát. Dalšími motivy zahrady jsou tři pěšiny – bílá, červená a modrá. Bílá pěšina je cestou vedoucí do ráje. Červená pěšina vyjadřuje utrpení současného života. Modrá pěšina je symbolem moře. Kameny kolem pěšin jsou připomínkou kopců kolem Plzně.

Editace textu: Adriana Jarošová

Fotogalerie

Zveřejněno: 21. 11. 2022, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně


Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni