Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Venkovní výstava mladých ilustrátorů oživuje…

Venkovní výstava mladých ilustrátorů oživuje Relax centrum ve Štruncových sadech

Venkovní výstava mladých ilustrátorů oživuje Relax centrum ve Štruncových sadech

Poprvé představují studenti Ústavu umění a designu své práce ve venkovní galerii, která je součástí Relax centra ve Štruncových sadech. Na ilustracích, které zabaví děti, jejich rodiče i prarodiče, pracovali v zimním semestru. Výstava s názvem Mladí ilustrátoři dětem je vedle známých laviček ve Smetanových sadech jejich dalším počinem k oživení plzeňského veřejného prostoru.

Výtvarné práce vznikly v ateliéru Ilustrace pod vedením docenta Josefa Mištery a část z nich také v ateliéru Grafický design, který vede profesor Zdeněk Ziegler. „Každý ze studentů se se zadáním řešit v tomto projektu ilustraci jako galerii, kde si přijde na své celá rodina, vypořádal odlišně. Na celkem rozměrných panelech návštěvník najde různé hry, skrývačky, labyrinty i ilustrované verše pro děti a určitě se u nich zabaví na dlouhé hodiny,“ uvádí Josef Mištera, ředitel Ústavu umění a designu.

Venkovní galerie je součástí v loňském roce na podzim otevřeného Relax centra ve Štruncových sadech. Nachází se v části u soutoku řek Radbuzy a Mže, která je koncipována jako odpočinková zóna s lavičkami a schody vedoucími k oběma řekám. „Naší ambicí je, aby se tento prostor stal díky naší péči stejně oblíbeným a vyhledávaným místem setkávání, jako jsou dnes již známé lavičky ve Smetanových sadech, na jejichž podobě se Ústav umění a designu podílí,“ přeje si Josef Mištera.

„Veřejnému prostoru věnuje město Plzeň velkou pozornost a venkovní galerie, která vznikla jako součást rekreační lokality ve Štruncových sadech, posiluje nejméně dvě hlediska, která hrála roli při její revitalizaci, a to odpočinek a zábavu. Studenti Ústavu umění a designu jsou kreativní, což potvrzují při každé spolupráci s městem. Proto nabídka starat se o galerii směřovala právě sem, do naší plzeňské ´továrny na umění´,“ říká primátor Martin Baxa.

Ilustrace jsou vytištěné na pěněné PVC desky o rozměrech 145x164 centimetrů a nabízí například plzeňský zvěřinec s jezouškem, želzíkem, zebrafou nebo kajícem, labyrint s červíkem a kresby s vtipnými komentáři jako třeba „Růžové brýle kazí oči“.

Revitalizace Štruncových sadů za téměř 72 milionů korun skončila v září minulého roku. Od té doby tuto lokalitu využívají Plzeňané ke každodenní relaxaci a odpočinku. Mají tady k dispozici upravené cesty při řece Mži a Radbuze, různá sportoviště, víceúčelové hřiště, lezeckou a boulderingovou stěnu, skateboardové centrum, cyklostezku, dráhu pro inlinisty a prvky pro cvičení.

Fotogalerie

Zveřejněno: 28. 5. 2013, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni