Výstavy na radnici informují o šumavském kostele, představují amatérskou fotografku i práce členů Výtvarné unie
foto: H. Josefová
Budova plzeňské radnice je také výstavním prostorem. V současné době jsou v ní k vidění hned tři rozdílné výstavy.
Minulost i současnost románsko-gotického šumavského kostela sv. Mořice na Mouřenci nad Annínem na Sušicku přibližuje výstava s názvem 8 století šumavského Mouřence v mázhauzu plzeňské radnice. Fotografie, kopie dokumentů, ale i trojrozměrné exponáty mapují historii jednoho z nejstarších dochovaných šumavských křesťanských kostelů, jehož stavba podle odborníků začala v první třetině 13. století. „Mouřenec je v mnoha ohledech unikátní památka. Ukrývá středověké fresky a zvon ze 14. století a jeho součástí je barokní kostnice. Příběh kostela je velmi pestrý a zejména ve 20. století v něm najdeme řadu dramatických událostí, které souvisely s válkami, poválečným odsunem německy mluvícího obyvatelstva, nástupem komunistického režimu a následnou devastací kostela. Naštěstí se ale díky společnému úsilí Němců a Čechů podařilo kostel zachránit a dnes je opět vyhledávaným cílem poutníků nebo turistů a stalo se z něj duchovně-kulturní centrum na okraji Šumavy,“ říká autor výstavy Lukáš Milota ze spolku Přátelé Mouřence, který o šumavský kostel pečuje. Popularitu Mouřenci zajistil i režisér Jiří Strach, který zde před lety natočil část pohádek Anděl Páně a Tři životy. Cílem této výstavy, která trvá do 25. června, je představit Mouřenec široké veřejnosti a pozvat lidi do kostela.
V prvním patře radnice představuje svou tvorbu amatérská fotografka Monika Šavlová. Pochází ze Zbůchu, ale už 35 let žije v Kladrubech u Stříbra. Prozradila, že fotit začala v roce 2009, kdy jí manžel zakoupil první zrcadlovku a ona kouzlu obrázků propadla. Členka kladrubského a stříbrského fotoklubu nazvala svoji výstavu více než dvacítky velkoformátových snímků Okem mým. Na výstavě jsou k vidění především záběry přírody tak, jak je vidí sama, a přidává i několik fotopokusů z mrazivé zimy. Monika Šavlová je členkou stříbrského fotoklubu a již několikrát vystavovala například ve stříbrské městské knihovně či v prostorách Sulanova statku v Kladrubech nebo v černošínském muzeu. Výstava Okem mým potrvá do 23. června.
Ve druhém patře Unie výtvarných umělců Plzeň představuje práci svých členů. Na výstavě s názvem Ze šuplíku III jsou k vidění kresby Milana Ďuriše, Elen Kudrové, Heleny Vendové a Jiřího Vlacha.
Editace textu: Hana Josefová