Vzduch ve 25. základní škole čistí nanotechnologie
Návštěva 25. základní školy v Plzni (fotografie: H. Josefová)
Vzduch ve dvou učebnách 25. základní školy v plzeňské Chválenické ulici čistí nanočističky. Zakoupilo je město Plzeň a ve středu 16. prosince si zařízení, které je mimo jiné schopné likvidovat viry, prohlédli radní města Plzně pro oblast školství Lucie Kantorová a radní pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola. Provedla je ředitelka školy Eliška Syřínková.
„Nanočističky jsme umístili do dvou počítačových učeben, kde se žáci nejvíce střídají, a navíc klima v těchto místnostech ovlivňují i monitory, které zahřívají vzduch. Věříme, že nám nanočističky budou dobře sloužit,“ uvedla ředitelka školy Eliška Syřínková a podotkla, že nanočističky se dají použít i jako magnetické tabule.
Ilustrační foto
„Žáci mohou ve třídách díky nanočističkám lépe dýchat. Dokáží totiž likvidovat viry a tím snížit riziko nákazy,“ připomněla radní Lucie Kantorová a dodala, že nanočističky, které město Plzeň zakoupilo prostřednictvím Odboru sportu, Smart Cities a podpory podnikání Magistrátu města Plzně jsou už také v některých mateřských školách, konkrétně ve 37. a 38. MŠ a také v 63. MŠ, která si však jejich nákup hradila ze svého rozpočtu. „Každý rok bychom rádi zakoupili několik nanočističek pro další plzeňské mateřské a základní školy,“ uvedla Lucie Kantorová. Letos město na nákup pěti nanočističek věnovalo 59 tisíc korun.
Ilustrační foto
Radní Vlastimil Gola vysvětlil, že zakoupené nanočističky jsou téměř bezúdržbové a fungují bez výměny katody v nepřetržitém provozu dva roky. „Nanočističky ničí viry zářením. Prošly opakovaným testováním v ústavu klinické mikrobiologie Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové,“ upozornil Vlastimil Gola. „Osazení učeben nanočističkami dobře doplňuje náš předchozí projekt, kterého se 25. základní škola také účastní, a to je měření koncentrace CO2 ve třídách. Měřící jednotky se světelnou signalizací informují, jaká je koncentrace CO2 v učebně. Díky včasné signalizaci mohou pedagogové lépe ‚bojovat‘ s vydýchaným vzduchem, častěji větrají a tím podmínky výuky zlepšují,“ vysvětlil Vlastimil Gola.
Text: Hana Josefová