Úvod O městě Aktuality Aktuality z města ZČU uspěla ve výzvě špičkový výzkum. Zaměří…
Přečíst článek nahlas

ZČU uspěla ve výzvě špičkový výzkum. Zaměří se na studium kvantových materiálů

Celkem 74 projektů přihlásily české výzkumné instituce do výzvy "Špičkový výzkum“ Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK). Mezinárodní hodnoticí komise doporučila k financování patnáct, mezi nimi také projekt „Kvantové materiály pro aplikace v udržitelných technologiích“, vedený výzkumným ústavem NTC Západočeské univerzity v Plzni (ZČU). Na jeho řešení bude s NTC na ZČU spolupracovat Fakulta aplikovaných věd.

Fakulta aplikovaných věd ZČU (zdroj foto: ZČU)

Fakulta aplikovaných věd ZČU (zdroj foto: ZČU)

Kvantové technologie jsou jedním ze stěžejních oborů, jimž se NTC věnuje. Pětiletý projekt se zaměří na studium materiálů, které vykazují zcela nové vlastnosti vysvětlitelné právě kvantovou fyzikou. Využití naleznou nejen v kvantových počítačích, unikátních senzorech, integrovaných obvodech či elektronických zařízeních pracujících takřka bez energie, ale také v oblasti medicíny či pokročilých biotechnologiích. Mohou mít také zásadní význam pro bezemisní technologie. Projekt, na němž se v roli partnerů podílí také Univerzita Karlova, Masarykova univerzita a Vysoké učení technické v Brně, je v celkové hodnotě bezmála půl miliardy korun.

Navíc kromě projektu zaměřeného na výzkum kvantových materiálů čeká NTC ještě spolupráce na projektu „Strojní inženýrství biologických a bioinspirovaných systémů“, který vede Vysoké učení technické v Brně. I ten je jedním z patnácti podpořených projektů.

Kampus ZČU (zdroj foto: ZČU)

Kampus ZČU (zdroj foto: ZČU)

„To, že se mezi patnáct podpořených projektů dostaly dva s účastí ZČU, přičemž u jednoho z nich byla ZČU dokonce hlavním žadatelem, je vynikající úspěch. Na obou budou kooperovat špičkové výzkumné skupiny z českých univerzit, které budou rozvíjet i spolupráci na mezinárodní úrovni,“ uvedl rektor ZČU Miroslav Lávička s tím, že podpora z OP JAK je důkazem kvality výzkumných týmů ZČU a významu podpořených projektů pro rozvoj konkurenceschopnosti České republiky v oblasti inovací. „Úspěch v této výzvě potvrzuje, že ZČU patří mezi výzkumně orientované univerzity, a s ohledem na prestiž, kterou řešení projektů OP JAK Špičkový výzkum univerzitě přináší, je výsledek nepochybně skvělou zprávou pro všechny naše součásti. Děkuji všem, kteří se o to zasloužili,“ dodal Miroslav Lávička.

„Projekt Kvantové materiály pro aplikace v udržitelných technologiích stojí na světově uznávaném odborníkovi Jánu Minárovi, který postavil silný mezinárodní tým. Součástí odborného panelu je mezi dalšími osobnostmi také nositel Nobelovy ceny za fyziku Andre K. Geim z University of Manchester. Projekt významně posiluje postavení celého regionu v rámci evropského výzkumného prostoru,“ řekl ředitel NTC Petr Kavalíř.

Děkan Fakulty aplikovaných věd Miloš Železný doplnil: „Je to úspěch i pro naši fakultu. Jsem rád, že tým z katedry fyziky kolem Jaroslava Vlčka a Petra Zemana se významnou měrou zapojí do řešení tohoto projektu, a přeji jim hodně úspěchů.“

Editace textu: Barbora Hájková


Zveřejněno: 10. 8. 2023, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně


Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni