Zemřela plzeňská rodačka Blanka Bohdanová
Zdroj: www.bohdanova.cz
V neděli 3. října 2021 zemřela ve věku 91 let významná česká herečka, malířka a divadelní pedagožka Blanka Bohdanová.
Členka činohry pražského Národního divadla, nositelka Cen Thálie a Ceny Františka Filipovského za dabing, se narodila 4. března 1930 v Plzni, kde začala její cesta k divadlu.
Jako žákyně baletní školy absolvovala v plzeňském Velkém divadle svůj divadelní křest rolí lištičky v Lišce Bystroušce. V letech 1936–1941 vystupovala v řadě dětských rolí v opeře, baletu i operetě. Blanka Bohdanová absolvovala nejprve plzeňskou Obchodní akademii. Po druhé světové válce odešla studovat na brněnskou JAMU. Po jejím absolutoriu získala angažmá v Pardubicích, potom přesídlila do Prahy.
Členkou Národního divadla v Praze byla od roku 1966, kde ztvárnila řadu významných rolí, například Kleopatru v Shakespearově Antoniovi a Kleopatře, Lady Macbeth v Macbethovi, Lolu v Čapkově Loupežníkovi, Yvette Pottierovou v Brechtově Matce Kuráži a jejích dětech, Donu Elvíru v Poquelinově Posledním dobrodružství dona Juana, Jelenu Nikolajevnu v Gorkého Měšťácích, Roxanu v Rostandově Cyranu z Bergeracu či Kněžnu v Jiráskově Lucerně a další desítky rolí. Její divadelní práce byla oceněna dvěma Cenami Thálie – v roce 2001 ji získala za svůj výkon ve hře Gin Game, v roce 2014 za svou celoživotní divadelní práci.
Svou první filmovou roli dostala Blanka Bohdanová v roce 1958 ve snímku Občan Brych, hrála dále například ve filmech Čest a sláva, Akce Bororo či Křtiny i v televizních inscenacích a seriálech, například Tažní ptáci, Hříchy pro diváky detektivek, Život na zámku či Hotel Herbich.
Od poloviny 70. let minulého století se věnovala olejomalbě a grafice. V té době totiž měla z politických důvodů omezenou divadelní i filmovou činnost. Sama Blanka Bohdanová uvedla, že malování je něco úžasného a svobodného a tato činnost ji zachránila v době, kdy ji „odřízli“ od divadla. I ve výtvarném umění byla úspěšná. Vystavovala v nejen v České republice, ale také ve Španělsku, Řecku, Holandsku, Německu, Brazílii, Itálii či Japonsku nebo Polsku a také ve své rodné Plzni.
Věnovala se i literární činnosti. Napsala knihy Život jako v pavučince a Život jako takový. Z literární pozůstalosti svého otce vydala knihu Josífek.
Primátor města Plzně Martin Baxa zaslal rodině kondolenční dopis.
Text: Hana Josefová