Život je sladký. Zní z Knihovny města Plzně
Život je sladký. Z historie cukrářského řemesla na Plzeňsku je název publikace, kterou na konci tohoto roku vydala Knihovna města Plzně s podporou Plzeňského kraje v nakladatelství ArtKrist.
Impulsem k vydání knihy byla výstava s názvem Život je sladký aneb Cukráři jedou, perníky vezou, která se uskutečnila v první polovině roku 2019 v Národopisném muzeu Plzeňska, jež je součástí Západočeského muzea v Plzni.
zdroj: Knihovna města Plzně
Hlavní autorka knihy archivářka Jitka Janečková spolu s kolegy archiváři a muzejníky plzeňského regionu v první části publikace popisují počátky a vývoj sladkého řemesla – perníkářství i pozdější cukrařiny – v dobových souvislostech a celorepublikovému kontextu, zejména však sledují cukrářské řemeslo, cukráře a cukrárny v daných lokalitách: vedle Plzně dále na Rokycansku, Domažlicku, Kdyňsku a Klatovsku či na jižním Plzeňsku a také v Sušici a Horažďovicích.
Druhá část knihy v redakci Jany Horákové je složena ze vzpomínek a výpovědí pamětníků a potomků mistrů cukrářů i cukrářů současných, které převážně posbíral Vladimír Milt, autor zmiňované výstavy. Texty provází bohatá a unikátní dokumentace a fotografie z institucionálních fondů i ze soukromých archivů, beletristické citace i originální recepty.
„Cukráři byli všude hrdými řemeslníky. V padesátých letech 20. století byla většině z nich živnost zrušena a někteří svého oboru zanechali, avšak nezatrpkli. Zvláště v souvislosti s touto etapou se naskýtá otázka, zdali je život opravdu sladký. Snad se podařilo shromáždit mnohé o minulých generacích mistrů sladkého řemesla a věřit, že se najdou jejich následovníci, kteří budou dále a s láskou k řemeslu činit naše životy sladkými,“ poznamenala Jana Horáková.
Editace textu: Hana Josefová