Zoo Plzeň opravila výběh tygrů, přivítala tygřici Milashki
Zdroj fotografií: Zoo Plzeň
Po 18 letech se dočkal výběh tygrů v Zoologické a botanické zahradě města Plzně modernizace. Po delší době se navíc zoo podařilo dopárovat samce tygra ussurijského Tibera (*2012), který pochází z královédvorské zoo. Samici jménem Milashki (*2005) zoo přivezla již v prosinci 2020, pochází z anglické zahrady ve Woburnu. Kvůli zavřené z důvodu pandemie koronaviru zoo může samici tygra představit až nyní. Nově zrekonstruovanou expozici otevřel a čestným kmotrem tygřice se stal první náměstek primátora Roman Zarzycký.
Modernizace výběhu tygrů spočívala ve zpevnění svahu, nové odpočinkové terase pro tygry, nové výsadbě i výsevu a tygři získali rekonstrukcí také novou branku do výběhu. Náklady na přestavbu jsou ve výši 1,7 milionu korun.
Od otevření výběhu v roce 2003 zde postupně žila samice Tsamara (přiletěla z Calgary v roce 2004) a vystřídali se čtyři různí samci – Mauglis, Uchi, Bajkal a Tiber. Mláďata se narodila v letech 2005 (dvě samice) a 2011 (tři samci).
Tygři se v zoo dožívají věku kolem 17 až 18 let, vzácně dosáhnou i přesáhnou hranici 20 let. Tygr ussurijský je známý i pod názvem tygr sibiřský. Je největší kočkovitou šelmou světa. Ve volné přírodě jich žije kolem 500 a v zoo na 1000. V Evropě je chová kolem 190 zoologických zahrad.
Od roku 1971 chovala plzeňská zoo i tygry malajské a později indické. Zde nedošlo k odchovu. Počátek chovu tygrů ussurijských v Plzni se datuje na 30. června 1978, kdy zoo získala tříletou samici Jenny z pražského chovu. První křtiny tygra ussurijského (čili sibiřského) zažila plzeňská zoo v roce 1982 se samcem Amurem.
Text: Adriana Jarošová