Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Zoologická a botanická zahrada chová nově…

Zoologická a botanická zahrada chová nově pět jedinců loděnky hlubinné

Zoologická a botanická zahrada chová nově pět jedinců loděnky hlubinné

Od dnešního dne se mohou návštěvníci zoologické a botanické zahrady v expozici Svět v podzemí seznámit s posly pravěku – loděnkami hlubinnými.

Pět jedinců žije v akváriu spolu s ostrorepy.

V jejich novém působišti je jako první přivítala radní pro oblast školství, mládeže, sportu a tělovýchovy Irena Rottová.

Loděnka hlubinná je známa rovněž pod názvem loděnka nautilus. Žije nejvíce v Indopacifické oblasti a v západní části Tichého oceánu, ve volném moři do hloubky půl kilometru až 700 m. Loděnky jsou hlavonožci, kteří se objevili už na konci kambria, což je zhruba před 500 000 000 lety. V současné době je známo šest druhů. Tělo má symetrické, ve spirálně stočené schránce. Kolem úst mají 90 krátkých ramen, což je u hlavonožců neobvyklé. Dutiny nebo komůrky, které má loděnka fungují jako tlakové komory, ty jí umožňují vertikální pohyb, protože jsou plné plynu a tekutiny. Když chce loděnka stoupat nebo klesat, vypustí tekutinu ven a naopak. Živí se rybami a korýši.

Dosahuje rozměrů do 25, maximálně 30 cm.

Ve starém Řecku byla schránka loděnky považována za symbol dokonalosti. Ulita se dá popsat matematicky jako logaritmická spirála.

Loděnky jsou velmi často součástí jídelníčku v přímořských státech. Zvýšený lov má na svědomí úbytek většiny populací. Kvůli jejich schránkám (např. loděnek) a sépiovým kostem je jich ročně po celém světě zabito neskutečné množství. V Nové Kaledonii bylo během dvou let zabito více jak 10 000 loděnek!

Zoologická a botanická zahrada chová nově pět jedinců loděnky hlubinné

Foto: Jaroslav Vogeltanz

Zveřejněno: 19. 12. 2012, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni